Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

insanhaklari

Hızlı Başlatma

​EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 
TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞI
 

İnsan hakları ihlal iddiaları incelemek ve araştırmak, sonuçlarını değerlendirmek ve alınabilecek önlemlere ilişkin çalışmaları koordine etmek görevi, 4643 sayılı yasa ile Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığına verilmiştir.

Bu çerçevede, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde, ülke genelinde Emniyet Teşkilatı Personelinden kaynaklanan insan hakları ihlallerine maruz kaldığını iddia edenlerin, ihbar veya şikayetlerini yapabilecekleri bu site oluşturulmuştur. İçişleri Bakanlığının onayı ile, bu siteye intikal eden ihbar ve şikayetleri değerlendirerek sonucuna göre gerekli işlemleri yapmak üzere İnsan Hakları İhlal İddialarını İnceleme Grubu ve Bürosu kurulmuştur. 

Sitemize, başta işkence ve kötü muamele olmak üzere, insan hakları ihlali olarak değerlendirilen Emniyet Teşkilatı mensuplarının tutum ve davranışları ile ilgili ihbar ve şikayetler bildirilmelidir. İhbar veya şikayete konu olan tutum ve davranışlar, Emniyet Teşkilatı Personelinin görev yaptığı sıradaki; görev dışında ise görevi ile ilgili nüfuzunu kullanarak başvurduğu tutum ve davranışlar olmalıdır.

Bu nedenle, Emniyet Teşkilatı mensuplarının görevli olmadıkları sırada karıştıkları olayların ilgili adli ve idari makamlara şikayet edilmeleri, Emniyet Teşkilatı mensupları dışındaki diğer Kamu görevlilerinin insan haklarını ihlal eden tutum ve davranışların ise doğrudan Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığının “ihb@basbakanlik.gov.tr” adresine şikayet edilmesi gerekmektedir.
 
Emniyet Genel Müdürlüğü 
Teftiş Kurulu Başkanlığı
 
​​​​
  • İçişleri Bakanlığı